نقش ورزش هوازی و غیرهوازی در لاغری

  • 33 بازدید
  • یکشنبه, 19 تیر 1401

در مورد اینکه ورزشهای هوازی یا بی­ هوازی کدامیک برای کاهش وزن ارجحیت دارند، نظرهای مختلفی وجود دارد.

 

 

ورزش هوازی (کاردیو یا ایروبیک) تمریناتی می­ باشند که در یک زمان طولانی با مصرف اکسیژن و تولید انرژی همراه هستند. در طی تمرینات هوازی، بدن از شدت کم به زیاد شروع به فعالیت حرکتی کرده که به دنبال آن افزایش گردش خون و تنفس رخ می­ دهد. برای اینکه متوجه شوید آیا تمرین شما حالت هوازی دارد یا خیر می­ توانید به صحبت کردن خود در حین تمرین توجه کنید. بدن زمانی در سطح فعالیت هوازی قرار می­ گیرد که صحبت کردن در حین تمرین برای شخص مشکل شده و به اصطلاح فرد به نفس نفس بیافتد. اگر شخص بتواند در حین تمرین به راحتی صحبت کند، به این معنی است که هنوز به سطح هوازی نرسیده است. از جمله ورزشهای هوازی می­ توان به پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا، قایقرانی و ... اشاره کرد.

در مقابل، ورزش غیرهوازی شامل تمریناتی با شدت بالا و کوتاه مدت هستند که امکان تحمل طولانی مدت آنها وجود ندارد. و تامین انرژی بدن از طریق قند عضلات تامین می­ شود.

سیستم های تولید انرژی

 

 

هنگام کار کردن، بدن شما نیاز به یک منبع مداوم انرژی دارد. در حین ورزش هوازی سبک یا متوسط، تقریباً تمام این انرژی از کربوهیدرات و چربی با استفاده از اکسیژن از طریق فرآیندی معروف به اکسیداسیون تولید می­ شود. وقتی از ظرفیت هوازی خود فراتر رفته و ضربان قلب خود را بالای 80 درصد از حداکثر آن افزایش داده­ اید، وارد منطقه بی­ هوازی شده­اید. در ناحیه بی­ هوازی، بدن شما بلافاصله از طریق منابع ذخیره گلیکوژن در کبد، انرژی تولید می­ کند. بدن شما این کار را با تبدیل موقت پیروات به ماده­ ای به نام لاکتات انجام می­ دهد، که باعث می­ شود تجزیه گلوکز و تولید انرژی برای مدت زمانی کوتاه ادامه یابد.

کدام ورزش برای کاهش وزن موثر است؟

 

 

در واقع هر دو ورزش هوازی و بی هوازی برای کاهش وزن موثر هستند و بهتر است در تمرینات روزانه از هر دو نوع ورزش استفاده شود.

ورزش هوازی در حالت پایدار با سرعت کم و متوسط انجام می شود. این نوع تمرین که از فیبرهای عضلانی با کندی تحرک برخوردار است، برای تهویه قلب و عروق و بهبود استقامت عضلات بسیار عالی است. ورزشهای هوازی سبب می­ شوند که شما کالری زیادی بسوزانید و با از دست دادن این کالری های ناخواسته وزن شما کاهش می­ یابد.

 

 

هر دو ورزش هوازی و بی­ هوازی به شما امکان می­ دهند کالری بسوزانید، ظرفیت هوازی را افزایش داده و سلامت کلی را بهبود بخشید. اگر هدف اصلی کاهش وزن است، بحث بین انتخاب ورزش هوازی و بی هوازی، بحث بین کیفیت و کمیت است. تمرینات هوازی شدت کمتری دارند، اما مدت زمان بیشتری طول می­ کشد. با ورزش بی­ هوازی می­ توانید در مدت زمان کمتری کالری بیشتری بسوزانید.

 

میزان کالری که در حین ورزش سوزانده می­ شود

 

 

برای اینکه یک پوند از چربی بدن از بین برود، باید حدود 3500  کالری سوزانده شود. طبیعی است که هرچه میزان و شدت ضربان قلب در حین تمرین بیشتر باشد، میزان کالری سوزانده شده نیز بیشتر می­ شود. در ورزشهای بی­ هوازی که تمریناتی شدید و در مدت زمان کوتاه است، ممکن است میزان کالری سوزانده شده در طول این تمرینات کمتر از ورزشهای هوازی باشد. باید توجه داشت که ممکن است در ورزشهای هوازی کالری بیشتری نسبت به ورزشهای بی هوازی سوزانده شود، اما امروزه محققان بر این باورند که از طریق ورزشهای بی­ هوازی وزن بدن سریعتر کاهش می یابد. علت آن نیز اثر افتربارن یا پس­سوزی است که بعد از تمرینات بی هوازی رخ می­دهد. پس سوزی به معنی میزان کالری های مازاد سوزانده شده پس از فعالیت ورزشی است. این اثر توضیح می­ دهد که بعد از انجام تمرینات شدید، کالری سوزی و چربی سوزی همچنان ادامه می یابد. در واقع، وقتی تمرینات شدیدتر می­ شود، بدن به اکسیژن بیشتری نیاز داشته و به دنبال آن میزان متابولیسم بدن و کالری سوزی افزایش می­ یابد. جالب است که، در حالی که این روند از طریق تمرینات بی هوازی شدید شروع می­ شود، افزایش مصرف اکسیژن پس از ورزش یک فرآیند هوازی است.

 

 

اگرچه با ورزش بی­ هوازی می ­توانید سریعتر وزن خود را کاهش دهید، اشکالاتی نیز در آن وجود دارد. هنگامی که شدت تمرین خود را بالا می­ برید، احتمال آسیب دیدگی را نیز افزایش می دهید. ورزشهای بی­ هوازی نباید در روزهای متوالی انجام شود تا امکان استراحت و بهبود مناسب بدن فراهم شود. یکی از مزایای ورزش بی­ هوازی، تأثیر آن برعضله شما است. در حالی که تمرینات هوازی چربی را کم می­ کند، تمرینات بی­ هوازی می­ تواند به سوزاندن کالری کمک کند و ظاهر عضلانی مطلوبی را که به دنبال آن هستید به شما بخشد. اگر می­ خواهید مزایای هر دو نوع آموزش را بدست آورید، انجام فواصل زمانی در مسیر را در نظر بگیرید. آموزش فاصله شامل تناوب بین دوره­ های تمرین با شدت بالا و پایین است. به این ترتیب، می ­توانید از مزایای هر دو نوع ورزش هوازی و بی هوازی به یک اندازه بهره ببرید.

مقالات مرتبط