رژیم لاغری تک خوری

  • 165 بازدید
  • یکشنبه, 05 فروردین 1403

رژیم غذایی لاغری تک خوری

 استفاد از رژیم های غذایی محدودیت کالری یکی از رایج ترین روش های کاهش وزن در افراد می باشد. محدودیت کالری به معنای استفاده کمتر از مواد غذایی می باشد. کاهش وزن از طریق فعال شدن پروسه های متابولیکی در بدن می باشد.

 

رژیم غذایی لاغری تک خوری

پروسه های متابولیکی در بدن

 پروسه های متابولیکی همان فرایندهای سوخت کالری در بدن می باشد. این پروسه ها زمانی فعال می شوند که سلول ها در بدن نیازمند انرژی و کالری باشند. فعال شدن پروسه های متابولیکی در بدن ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که سبب انرژی رسانی به سلول ها می شود. زمانی که ورود کالری به بدن صورت نگیرد، سیستم های متابولیکی بدن از مواد ذخیره ی بدن مثل بافت چربی و یا بافت عضلانی برای  تولید انرژی استفاده می کنند. نتیجه این عمل در بدن کاهش وزن و لاغری می باشد. رژیم هایی که سبب ایجاد محدودیت کالری در بدن می شوند دارای انواع و اقسام متفاوتی هستند که به طور کلی هدف آن ها کاهش ورود کالری به بدن می باشد. در ادامه در مورد یکی از این رژیم های لاغری صحبت خواهیم کرد.

 

 

رژیم غذایی لاغری تک خوری

 

بیشتر بدانیم : لاغری موضعی و رفع سلولیت با ال پی جی ( LPG)

 

 

رژیم غذایی لاغری تک خوری چیست؟

در این رژیم غذایی فرد می بایست از یک ماده غذایی استفاده کند. برای مثال برای انجام این رژیم غذایی فرد می باید به مدت 2 هفته فقط سوپ، موز، شیر و یا مرغ استفاده کند. طرفدارن این رژیم غذایی می گویند زمانی که شما از یک ماده غذایی به مدت طولانی استفاده می کنید، طبیعتا نمی توانید مقدار زیادی از این ماده غذایی بخورید و در نتیجه، همین موضوع سبب کاهش ورود کالری به بدن و کاهش وزن می شود. در حقیقت می توان گفت این رژیم غذای علاوه بر محدودیت کالری دارای محدودیت نوع مواد غذایی هم است. برای همین منظور سوال اصلی اینجاست وجود محدودیت کالری همراه با محدودیت مواد غذایی مشکل ساز نیست؟

 

عوارض استفاده از رژیم غذایی لاغری تک خوری

در پاسخ به سوال قبل باید بگویم قطعا مشکل ساز می باشد. خود محدودیت کالری سبب ایجاد مشکل فراوانی برای بدن می شود. حال اگر این محدودیت کالری همراه  با محدودیت نوع مواد غذایی هم  باشد. استرس وارده بدن دو چندان می شود، همین موضوع سبب آسیب به فرایندهای متابولیسمی می شود.

محدودیت استفاده از مواد غذایی

شاید مهم ترین ایرادی که بتوان به این رژیم غذایی وارد کرد، نوع طراحی این رژیم غذایی می باشد. در این رژیم غذایی شما در حال مصرف یک ماده غذایی هستید. مصرف یک ماده غذایی به این معنی است که شما همواره یکسری مواد مغذی خاص را وارد بدن می کنید و مواد مغذی دیگر وارد بدن شما نمی شود. البته شاید این موضوع در کوتاه مدت مشکل خاصی را برای شما ایجاد نکند. اما با توجه به اینکه رژیم های لاغری معمولا طی یک پروسه چند ماهه مورد استفاده قرار می گیرند، وجود پیوسته محدودیت مواد غذایی می تواند تا حد بسیار زیادی برای بدن خطرناک و در عین حال استرس زا باشد.

 

 

 

بیشتر بدانیم : کاهش وزن سریع با رژیم کتوژنیک

 

عادت های سالمی را در شما ایجاد نمی کند

یک رژیم غذایی زمانی برای شما موثر و مفید خواهد بود که بتواند در طولانی مدت وزن شما را کاهش داده و ثابت نگه دارد. زمانی شما موفق خواهید بود که وزن خود را ثابت نگه دارید که عادات غذایی سالمی را رعایت کنید. طبیعتا رعایت عادات غذایی سالم نیاز به تمرین و تکرار  روزانه نیاز دارد. این در حالی است که شما در رژیم غذایی لاغری تک خوری هیچ گونه تمرینی برای داشتن عادات غذایی سالم ندارید و هدف از رعایت کردن این رژیم غذایی  تنها و تنها کاهش وزن می باشد و هیچ گونه برنامه ای برای ثابت نگه داشتن وزن در آن تعریف نشده است.

عدم استفاده از آن در طولانی مدت

وجود محدودیت مواد غذایی در این رژیم لاغری سبب می شود تا شما نتوانید در طولانی مدت از این رژیم غذایی استفاده کنید. بنابراین اگر جزء افرادی هستید که دارای اضافه وزن زیادی می باشید، استفاده از این رژیم غذایی برای شما کاربرد نخواهد داشت. علت اصلی این موضوع این است که استفاده طولانی مدت از یک ماده غذایی برای شما نمی تواند همه نیازهای بدنی را تامین کرده و در نتیجه در صورت استفاده طولانی مدت دچار ناتوانی شده قادر به انجام فعالیت های روزانه نخواهید بود.

 

 

محدودیت این رژیم در طولانی مدت

مزیت استفاده از  رژیم غذایی لاغری تک خوری

با وجود اینکه به این رژیم غذایی معایب بسیار زیادی وارد است، اما استفاده از آن در کوتاه مدت می تواند برای کاهش وزن موثر باشد. همچنین طرفداران این رژیم غذایی می گویند با استفاده از این رژیم غذایی شما بدون هیچ هزینه خاصی قادر خواهید بود تا مقداری از وزن خود را کم کنید. همین موضوع می تواند تا حد زیادی سبب کاهش اشتها در شما شود. با توجه به اینکه کاهش اشتها می تواند تا حد زیادی سبب کاهش وزن در شما شود، در حقیقت با استفاده از این رژین غذایی شما توانسته اید یک عادت غذایی یعنی کم خوردن را تا حدی در خود ایجاد کنید.

مقالات مرتبط