کاهش وزن سریع با رژیم کتوژنیک

  • 42 بازدید
  • یکشنبه, 19 تیر 1401

رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم لاغری کتوژنیک یکی از انواع رژیم های لاغری می باشد که امروزه در لیست رژیم های متخصص تغذیه می توان مشاهده نمود. عموما متخصصین با بررسی نوع چاقی و شرایط بدن از رژیم های متفاوتی استفاده می نمایند. رژیم لاغری کتوژنیک بر پایه مصرف بالای چربی بنا نهاده شده است. شاید برای شما نیز جالب باشد که چگونه با مصرف چربی می توان لاغر شد؟!

 

 

ویژگی رژیم کتوژنیک چیست؟

در این رژیم در وعده های غذایی چربی زیادی در نظر گرفته می شود اما در مقابل قند به حداقل ترین میزان ممکن می رسد. از سوی دیگر پروتئین با میزان متوسط و معمول در غذاها گنجانده می شود. نقطه قوت این رژیم قند اندک غذا ها است زیرا زمانی که بدن قند مورد نیاز خود را جذب نکند، برای تامین انرژی می بایست از چربی استفاده کند. البته وجود چربی بالا در رژیم لاغری کتوژنیک به این معنا نیست که در هر وعده مقدار زیادی از چربی در بدن انباشته شود، بلکه در این رژیم، نسبت چربی به دو فاکتور دیگر بیشتر خواهد بود.

ساز و کار رژیم لاغری کتوژنیک در بدن:

به صورت کلی وقتی بدن قند مواد غذایی را دریافت می نماید آن را به گلوکز تبدیل کرده و به اندام های مختلف که مهمترین آنها مغز است، می رساند. حال تصور نمایید این قند به بدن نرسد، در این وضعیت کبد مجبور است تا چربی را به اسید های چرب تبدیل کرده و جایگزین سوخت قندی نماید.

معمولا یک دکتر تغذیه یا متخصص تغذیه از رژیم لاغری کتوژنیک، زمانی استفاده می کند که میزان کتوزیس در مغز کم است و فرد همیشه میل به خوردن دارد. کتوزیس بالا، از بروز صرع جلوگیری می کند و از آنجا که در این رژیم بر خلاف سایر رژیم ها که با تحمل گرسنگی همراه هستند، وعده های غذایی بیشتر می شود، میل به خوردن افراد نیز ارضا خواهد شد.

وقتی شما منبع سوخت بدن خود را به چربی ها تغییر دهید، نیاز به انجام ورزش های سخت، تحمل گرسنگی یا حتی کالری شماری نیست. این نوع از رژیم های لاغری توسط متخصص تغذیه و دکتر تغذیه به افرادی پیشنهاد می شود که از بیماری صرع رنج می برند. همچنین افرادی که به دیابت نوع 1، بیماری های مغز و اعصاب و آکنه دچار هستند، می توانند از این رژیم استفاده کنند.

 

 

رژیم لاغری کتوژنیک دارای چه مزایای است؟

این رژیم لاغری، علاوه بر اینکه برای کم نمودن وزن مورد استفاده قرار می گیرد، برای درمان بیماری هایی چون صرع و یا برخی از انواع سرطان ها نیز کاربرد دارند.

با کاهش میزان کربوهیدرات ها در بدن می توان امید افرادی که به بیماری هایی نظیر کم خوابی، پارکینسون، آلزایمر و مواردی از این قبیل دچار هستند را افزایش داد.

زمانی که میزان قند غذاها کاهش یابد، افرادی که از دیابت رنج می برند یا پوست آنها مستعد برای جوش و آکنه است، شرایط بهتری خواهند داشت.

میزان ابتلا به بیماری های قلب و عروقی به دلیل سوختن چربی های مازاد کاهش می یابد.

این رژیم موجب می شود تا فرآیند عضله سازی در ورزشکاران بهتر و سریع تر انجام شود. همچنین می تواند میزان اکسیژن رسانی به بافت ها را سرعت ببخشد. به عبارت دیگر میزان اکسیژن بدن افزایش خواهد یافت.

آیا استفاده از رژیم لاغری کتوژنیک دارای عوارض جانبی می باشد؟

به صورت کلی در نظر داشته باشید، چنانچه هر کدام از انواع رژیم ها به درستی پیگیری نشوند، می توانند مضراتی را برای بدن داشته باشند. در خصوص رژیم لاغری کتوژنیک گاها چون میزان قند به شدت کاهش می یابد، در روزهای اولیه ممکن است خستگی، گرسنگی، خواب آلودگی، کاهش عملکرد ذهن و مشکلات خواب مشاهده شود اما نکته خوب در خصوص این رژیم، این است که این عوارض گذرا بوده و پس از چند روز از بین خواهند رفت. البته یک متخصص تغذیه برای کاهش این عوارض در هفته های اول میزان کربوهیدرات را کمی بیش از حالت معمول در نظر می گیرد و سپس این مورد را کاهش می دهد.

گاها مشاهده شده است که در رژیم لاغری کتوژنیک میزان مواد معدنی و آب در بدن دچار اختلال می شود، برای حل این مشکل نیز زیر نظر دکتر تغذیه از مکمل های غذایی مناسب استفاده کنید.

 

 

آشنایی با مراحل رژیم کتوژنیک:

این رژیم دارای 5 مرحله اساسی است. که در زیر توضیح داده شده است:

گام 1: حذف گلوکز از غذاها. کاهش مصرف سبزیجات دارای نشاسته، دانه ها، میوه های حاوی کربوهیدرات و ... .

گام 2: استفاده از غذاهای دارای چربی سالم همانند آووکادو، روغن زیتون، نارگیل، ماهی قزل آلا.

گام 3: ساخت کتون و اسید چرب توسط بدن برای ایجاد سوخت مورد نیاز.

گام 4: ورود به مرحله کتوز برای جایگزین نمودن سوخت.

گام 5: کاهش وزن سریع در هفته های اول و ثبات وزنی در هفته های آتی.

باید در نظر داشت که از این رژیم می توان به عنوان تصحیح شیوه زندگی و پیش به سوی زندگی سالم نیز استفاده کرد.

مقالات مرتبط