لاغری موضعی و رفع سلولیت با ال پی جی (LPG)

 • 529 بازدید
 • سه شنبه, 21 تیر 1401

لاغری موضعی با LPG

دستگاه LPG در دهه 1980 توسط یک مهندس فرانسوی (Louis-Paul Guitay) با مقاصد شخصی و به منظور نرم کردن بافت اسکار ناشی از سوختگی ساخته شد، ولی اثر فرعی آن در کاهش چاقی موضعی و سلولیت به حدی بود که به‌زودی موفق به دریافت تاییدیه FDA برای این مقاصد گردید. اندرمولوژی LPG که لیپوماساژ نیز نامیده می شود، نوعی ماساژ بافتی عمیق توسط دستگاه LPG است که علاوه بر درمان چاقی موضعی و سلولیت، در سفت، محکم، و درخشان شدن پوست، بهبود کانتورینگ بدن، کاهش التهاب و تورم، و تسکین دردهای عضلانی نیز موثر است.  لاغری موضعی با LPG یک روش بی‌خطر، بی نیاز به زمان بهبودی، و موثر است و در حال حاضر روزانه بیش از 95000 مورد درمان با آن در جهان انجام می‌شود.

 

لاغری موضعی با LPG چگونه عمل می کند؟

LPG یک دستگاه دستی است که با برق کار می‌کند و در واقع، نوعی سیستم ماساژ‌دهنده است. این دستگاه از دو غلتک و یک محفظه خلا تشکیل شده، و هنگامی که روی پوست کشیده می‌شود، آنرا به درون غلتک کشیده، به شدت ورز می‌دهد، و هنگام ورز دادن پوست، بافت نرم نیز همراه آن مکیده می‌شود. این سیستم ماساژ‌دهنده توسط غلتک‌ها به پوست و بافت زیر جلدی فشار مثبت وارد می‌کند و یک فشار منفی نیز از طریق مکش ایجاد می‌شود، که مجموعا پاسخ‌های بیولوژیکی زیر را به دنبال خواهد داشت:

 • کشش بافتهای همبند، تحریک فیبروبلاستها و فعال سازی تولید کلاژن، الاستین و اسید هیالورونیک
 • تحریک و تخلیه جریان لنفاوی ناحیه، دفع آب اضافی، چربی و سموم ناخواسته به خارج از بدن
 • افزایش جریان خون و اکسیژن ناحیه مورد نظر

تغییرات بیولوژیک فوق منجر به نتایج زیر می‌شوند:

 • لاغری موضعی
 • از بین رفتن سلولیت
 • افزایش استحکام، سفتی، لطافت و صافی پوست

از این دستگاه گاهی بعد از جراحی برای تخلیه لنفاوی، کاهش تورم و کوتاه شدن زمان بهبودی استفاده می‌شود. همچنین، به عنوان مکمل عمل لیپوساکشن، جهت دستیابی به یک کانتور بدنی بهتر نیز به کار می‌رود.

 

موارد کاربرد لاغری موضعی با LPG

لیپوماساژ یا اندرمولوژی LPG (LPG Endermologie) یک روش غیرتهاجمی و طبیعی است و تقریبا برای همه مناسب است. کاندیدای خوب برای این روش فردی است که بجز وزن پایدار، دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 • رژیم غذایی و ورزش به او کمکی نکرده باشد.
 • به دنبال لاغری موضعی، بهبود تون پوست، رفع سلولیت و افتادگی پوست و جوانسازی آن باشد.
 • زایمان کرده و می‌خواهد با رفع چربی موضعی، سلولیت،آماس، و افتادگی پوست، بدن خود را به حالت قبل از بارداری بازگرداند.

 

موارد منع لاغری موضعی با LPG

موارد منع جدی برای استفاده از اندرمولوژی شامل موارد زیر است:

 • سرطان در حال پیشرفت
 • عفونت، التهاب، یا بثورات پوستی
 • تحت درمان بودن با داروهای ضد انعقاد خون
 • ابتلا به بیماریهای خون، بیماریهای عفونی پیشرونده و ایدز
 • داشتن عضو پیوندی (کلیه، کبد و غیره)
 • نارسایی کلیه، بیماریهای گردش خون یا عروق
 • انجام جراحی زیبایی (برای این افراد گواهی پزشکی الزامی است)
 • انجام تزریق (این گروه باید 2 هفته صبر کنند)
 • زنان باردار

همچنین، مبتلایان به کم‌کاری تیروئید، دیابت یا کسانی که تحت درمان طولانی با کورتیکواستروئیدها بوده‌اند، کمتر به شیوه لاغری موضعی با LPG پاسخ می‌دهند.

 

نحوه انجام لاغری موضعی با LPG

قبل از درمان

متخصص اندرمولوژی یا ماساژ درمانی شرایط و اهداف فرد را بررسی، و روند کار را متناسب با آن طراحی می‌کند. به مراجعین توصیه می‌شود قبل از عمل آب زیادی بنوشند تا به دفع مواد و سموم آزاد شده، از طریق ادرار کمک کند. ورزش کردن قبل و بعد از درمان نیز به تقویت نتیجه کمک می‌کند.

 

تعداد و مدت جلسات مورد نیاز

تعداد جلسات مورد نیاز در افراد مختلف متفاوت است. در حالت ایده‌آل 10 تا 20 جلسه، و به طور متوسط 12 جلسه مورد نیاز است. کار با سرعت 1 تا 3 جلسه 35 تا 50 دقیقه ای در هفته شروع می‌شود. بعد از آن ماهی یک جلسه برای حفظ نتایج کافی است.

حین عمل

فرد باید لباس مخصوص بپوشد. این لباس از تماس مستقیم ابزار ماساژ با پوست جلوگیری کرده، به کاهش تورم، حرکت بهتر غلطک‌ها و افزایش اثربخشی لاغری موضعی با LPG نیز کمک می‌کند. به کمک یک دستگاه ماساژ دستی کوچک در مناطق مورد نظر، فشار و ورز دادن آرام اعمال می‌شود، تا با ایجاد ترکیبی از مکش، غلتاندن، و تکانهای ضرباندار در بافت عمیق، چربی موجود تحریک، و بافت ناحیه درمان شل شود و سلولهای چربی به آرامی از هم جدا شوند.

 

آیا اندرمولوژی دردناک است؟

اندرمولوژی هیچ دردی ندارد. برخی آن را مانند یک ماساژ آرامش بخش، و برخی دیگر آن را قابل تحمل توصیف می‌کنند. در صورتی که کاربر احساس ناراحتی داشته باشد، می‌توان شدت دستگاه را تنظیم کرد.

 

نتایج لاغری موضعی با LPG

از جلسات اول، تغییراتی در سرزندگی، صافی، و تون پوست ناحیه آشکار، و نتایج پس از هر جلسه همچنان بهتر می‌شود. بتدریج در تجمع چربی، احتباس آب، التهاب و سلولیت کاهش محسوسی دیده می‌شود. در صورتی که همزمان با این روش، از یک سبک زندگی فعال و سالم پیروی شود، نتایج سریعتر، بهتر، و ماندگارتر خواهد بود.

ماندگاری نتایج

ماندگاری نتایج به سن، سبک زندگی، و وضعیت سلامتی فرد بستگی دارد. اثرات لاغری موضعی با LPG تا شش ماه ادامه دارد، ولی اگر عوامل ایجاد کننده چاقی موضعی تغییر نکند، بافت به حالت قبل از اندرمولوژی  برمی‌گردد. ورزش منظم، رژیم غذایی متعادل و  1تا 2 بار درمان نگهدارنده در ماه، برای کمک به حفظ نتایج بدست آمده توصیه می‌شود.

 

عوارض جانبی لاغری موضعی با LPG

اندرمولوژی به عنوان  یک درمان مورد تایید FDA تصویب شده و دستگاه LPG یک دستگاه پزشکی کلاس 1 است، یعنی کمترین احتمال ممکن برای صدمه زدن به کاربر را دارد. لاغری موضعی با LPG یک روش کاملاً ملایم و تدریجی است و غالبا به صورت یک ماساژ آرامش بخش احساس و توصیف می‌شود. در افرادی که پوست حساس دارند، ممکن است کبودی کمی به دلیل ماساژ عمیق مشاهده شود که به زودی پس از جلسه فروکش می‌کند. در عوض، عوارض مثبت متعددی مانند از بین بردن درد عضلانی، محو شدن علائم کشیدگی و بافت اسکار، احساس جوان شدن، و آرامش، پس از استفاده از دستگاه LPG دیده می‌شود.

 

اثربخشی روش لاغری موضعی با LPG

بدن انسان به گونه‌ای منحصر به فرد ساخته شده و به همین دلیل واکنش بدنها به روشهای درمانی نیز متفاوت است. بنابراین، نتایج را نمی‌توان تضمین کرد، اما آمار‌ها نشان می‌دهند که نود درصد افراد از درمان نتیجه مثبت گرفته‌اند. افرادی که برای لاغری موضعی با LPG اقدام نموده‌اند علاوه بر کاهش تجمع چربی در ناحیه مورد نظر، به افزایش سفتی، استحکام، و صافی پوست، و از بین رفتن فرورفتگی‌های ایجاد شده در اثر سلولیت نیز اشاره نموده‌اند.

مقالات مرتبط