چگونه لاغر شویم تا پوست و مو آسیب نبیند

  • 140 بازدید
  • جمعه, 13 مرداد 1402

چگونه لاغر شویم تا پوست و مو آسیب نبیند

عدم وجود تناسب اندام علاوه بر اینکه تاثیر منفی بر اعتماد به نفس انسان ها دارد، می تواند تهدید جدی برای سلامت آنها به شمار آید، از این رو بسیاری از افراد کاهش وزن و لاغری را در اهداف خود گنجانده اند. اما کاهش وزن ناگهانی و عدم وجود یک رژیم غذایی مناسب با عوارض زیادی همچون آسیب دیدگی پوست و مو همراه است.  با توجه به اهمیت این مبحث، این مقاله به ارائه راهکارهایی در جهت جلوگیری از این قبیل آسیب دیدگی ها اختصاص یافته است.

 

 

چرا لاغری بر پوست و مو اثر منفی دارد

بسیاری از افراد در جهت لاغری اقدام به اجرای رژیم های خودسرانه می کنند. این قبیل رژیم ها اصولا با حذف وعده های غذایی یا کاهش چشمگیر کالری مصرف روزانه همراه است. با توجه به اینکه بدن انسان برای انجام سوخت و ساز به میزان کالری مشخصی نیاز دارد، تغییر در برنامه غذایی علاوه بر اینکه حجم کالری دریافتی را به کمتر از حد استاندارد می رساند موجب کاهش مواد مغذی مورد نیاز بدن همچون ویتامین ها، پروتئین ها، آهن، مواد معدنی و ... نیز می شود. کمبود این مواد موجب ایجاد اختلال در سیکل رشد مو می شود به گونه ای که مو ترجیح می دهد بیشتر در سیکل استراحت باقی بماند تا در سیکل رشد. از طرف دیگر پوست برای جوان و سالم بودن به حجم مشخصی کلاژن نیاز داد. در اثر لاغری ناگهانی و عدم وجود تناسب مابین تولید کلاژن و کاهش وزن می توان شاهد کاهش خون رسانی به پوست، کاهش بافت چربی و بروز چروک بود. همه ی این موارد موجب افتادگی و شل شدگی صورت می شود.

 

 

 

بیشتر بدانیم : جوان سازی پوست با مصرف مکمل کلاژن

 

لاغری بدون آسیب دیدگی پوست و مو

 زیبایی ظاهری تمامی انسان ها در گرو داشتن پوست و موی زیبا است. بدون شک رخ دادن هر گونه آسیب دیدگی در این نواحی می تواند اثرات منفی جسمی و روحی به همراه داشته باشد. یکی از مهمترین دلیل های ریزش مو و افتادگی پوست، لاغری ناگهانی و با رژیم های غیراصولی است. با توجه به اهمیت این مبحث در ادامه چندین راهکار در جهت کاهش میزان آسیب دیدگی های پوست و مو در حین رژیم غذایی اشاره می شود:

1-اولین و مهمترین راهکار پیروی از یک رژیم لاغری اصولی است. اصولا برای لاغری و یا چاقی بهتر است به یک متخصص تغذیه خوب مراجعه شود. متخصص تغذیه بر اساس توده و شرایط بدنی برنامه غذایی را تدوین می کنند که در آن تمامی ویتامین ها، مواد معدنی و ... گنجانده شده است.

2-یکی از دلایل ریزش مو و یا افتادگی پوست در حین کاهش وزن کمبود مواد مغذی مورد نیاز بدن همچون آهن، روی، منیزیم، اسید چرب ضروری، ویتامین آ، ویتامین دی، ویتامین بی، پروتئین و ... است. بهتر است تحت نظارت متخصص تغذیه در کنار رژیم غذایی از مکمل های دارویی حاوی این مواد استفاده شد. این امر نیاز بدن را تامین و مانع از افتادگی پوست و ریزش مو می شود.

3-جایگزین کردن ورزش در کنار رژیم لاغری راهکار دیگری است که علاوه بر سلامت پوست و مو، سلامتی کلی بدن را نیز به ارمغان می آورد. بسیاری از افراد ورزش را در انجام حرکات سخت بدنی می بینند اما داشتن یک پیاده روی اصولی و درست نیز می تواند به اندازه رفتن به باشگاه کارایی داشته باشد. 

 

                                                            

4-در حین رژیم لاغری نباید از مصرف آب غافل شد. برای جلوگیری از افتادگی پوست و برای داشتن پوستی شاداب مصرف روزانه حداقل 8 لیوان آب بسیار مفید و اثرگذار است. در همین راستا برای تامین آب مورد نیاز بدن می توان از سبزیجات و میوه ها استفاده کرد. لازم به ذکر است استفاده از سبوس برنج، جوانه گندم و... با مواد غذایی و سالادها نیز می تواند بر کاهش آسیب دیدگی مو و پوست اثرگذار باشد.

 

5-  پوست و مو نیاز مبرمی به اسیدهای چرب دارند. در رژیم های فاقد چربی، اسیدهای چرب مورد نیاز بدن تامین نمی شود به همین دلیل پوست دچار خشکیدگی و مو دچار ریزش می شود. بنابراین در رژیم غذایی باید جایی برای روغن های سالم و اسیدهای چرب ضروری نیز در نظر گرفته شود.

6-برای نگهداری از پوست و مو در حین لاغری می توان از ماسک های طبیعی و یا ماسک های موجود در بازار استفاده کرد. این قبیل ماسک ها نیازهای پوست و مو را به انواع ویتامین ها و ... تامین می کند.

 

سخن پایانی

کاهش وزن و لاغری غیر اصولی دارای عوارض جانبی بسیار زیادی است که تنها افتادگی پوست و ریزش مو در آن نمود بیرونی دارد و قابل درک است. به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می دهند اضافه وزن داشته باشند تا با این مشکلات دست و پنجه نرم کنند. لازم به ذکر است این قبیل مشکلات تنها در رژیم های غذایی غیر استاندارد که بدن در آن با فقر مواد غذایی مواجه می شود، رخ می دهد. اگر برنامه لاغری اصولی زیر نظر متخصص تغذیه و استفاده از گروه های غذایی مختلف و مواد غذایی مفید و مکمل های مناسب و مجاز باشد می توان شاهد رخ دادن لاغری تدریجی و  بدون عوارض جانبی بود. در نهایت باید گفت لاغری امری وابسته به زمان است بنابراین نباید با حذف وعده های غذایی به این امر سرعت بخشید زیرا اینکار نه تنها موجب لاغری نمی شود بلکه به بدن نیز آسیب می رساند.

مقالات مرتبط